Hoşgeldiniz
Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Filtreler
Ara
RSS

Blog

Tamtur Yüzük Fiyatları Tamtur yüzük,günümüzde en çok tercih edilen alyans çeşitlerinden biridir. Alyans, nişan ve nikah törenlerinde çiftlerin birbirine olan bağımlılığının ve ömür boyu sürecek olan mutluluklarının bir simgesi olarak kabul edilir. Alyans takılan yüzük parmağı, kalbe giden damarın olduğu tek parmağa takılır. Bu sebeple de daha romantik ve derin bir anlam kazanır. Tamtur yüzük fiyatları da yüzüğün ölçüsüne ve üzerinde kullanılan değerli taşlara göre farklılık göstermektedir.
Mücevher bakımı nasıl yapılır

Mücevherler özellikle kadınların en can alıcı noktalarıdır. Altın, gümüş, pırlanta, elmas ve benzeri oldukça fazla çeşidi bulunan mücevherler geçmişten günümüze kadın erkek herkesi etkilemiştir. Günümüzde de mücevherata ilgi bir hayli fazla ve mücevherat satışı gerçekleştiren kuyumcu dükkanları oldukça fazla oranda artmıştır. Bu, üretim ve çeşitlilik açısından oldukça önemli hususların başında yer almaktadır. Bir mücehveri çekici kılan en büyük özelliklerinden bir tanesi de ışıldaması ve parlaklığıdır. Seçim yapmadan önce tabii ki biçimlendirilmelerinden daha çok ışıldamaları dikkatimizi çeker. Fakat bir mücevher aldıktan sonra, ona iyi bakmak ve bakımını sık bir şekilde sağlamak mücevherinizin uzun zaman ilk günki gibi parıldamasını sağlar. Bu yazımızda mevcut olan bir mücevher bakımı nasıl yapılır ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini ele alacağız.

Öncelikle her mücevherin kaynağı dolayısıyla doğal bir ışıltısı mevcuttur. Fakat mücevherlerinizin düzenli bakımını ve korumasını yapmadığınız taktirde uzun zaman içerisinde bazı kararmalar meydana gelebilmektedir. İlk günkü parlaklığını kaybetmemesi adına mücevher bakımı nasıl yapılır birazdan yazımızda bahsedeceğimiz yöntemleri kullanabilirsiniz.

Amonyak kullanımı

Amonyak içeriğindeki maddeler dolayısıyla mücevherinizin zarar almadan kolay bir biçimde parlamasını ve dış etkenlerden korunmasını sağlayacak en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Altı birimlik amonyağa eş değer altı birimlik ılık suyu karıştırdıktan sonra metal olmayan bir yardımcı aparat ile mücevherinizi temizleyebilirsiniz. Bu temizliğin oldukça faydası olacaktır. Fakat bunu yaparkan dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi hassas ve narin olmaktır. Dikkatsizliğe bağlı olarak temizlik yapmak isterken mücevherinize zarar verebilirsiniz. Dolayısıyla yumuşak hareketler ile temizlik sağlamanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise yumuşak bir kağıt havlu ile kurulayabilir ve mücevherinizi takmaya devam edebilirsiniz.

Deterjanlı soğuk su

Deterjanlı soğuk su ile temizlik de mücevher temizliğinde oldukça yararlı olan etken karışımlardan bir tanesidir. Deterjanlı soğuk su ile mücevherinizi temizlerken kullandığınız deterjanın markası önemli değildir. Önemli olan nokta deterjanın yumuşak yapıda olmasıdır. Küçük bir kaba ılık bir su ile köpük hazırladıktan sonra aynı şekilde yine metal olmayan bir fırça ile yumuşak darbeler ile mücevherlerinizi kolay bir biçimde temizleyebilirsiniz. Bu temizlik türünde de dikkat etmeniz gereken en önemli nokta klor içeren bir madde kullanmamaktır. Genel olarak evlerde çeşmelerimizden akan suların içerisinde yoğun miktarda klor bulunmaktadır. Bu nedenle içme suyu kullanmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Mücevher bakımı nasıl yapılır sorusunun önemli aşamalarından bir tanesid deterjanlı suda soğukluk derecesidir. Soğukluk derecesini iyi ayarlamanız bu konudaki en önemli detaylardan bir tanesidir. Çünkü soğuk ve sıcak suyun mücevherlere verdiği etkiler farklıdır. Bu durum mücevherden mücevhere göre de değişebilir.

Mücevherlerinizi koruyun

Mücevher bakımı nasıl yapılır hususunun bir diğer önemli noktalarından bir tanesi de genel olarak dikkat etmeniz gereken hususlardır. Örnek olarak, gün içerisinde ağır ve ellerinizi oldukça daha fazla aktif kullandığınız işler yaparken yüzüğünüzü çıkarmalısınız. Ağır eşyalar dikkatislziğiniz sonucunda yüzüğünüze zarar verebilir.

Bunun yanı sıra mücevherlerinizin oldukça güçlü ve yoğun bir miktarda klor içeren sıvıların içerisine sokmayınız. Mücevherinize büyük ölçüde zararlar verebilir ve daha sonrasında eski haline getirmeniz pek de mümkün olmayabilir. Bu zarar kaynak olarak da mücevherinizin yapısını değil parlaklığını değiştirir. Doğal olarak mücevher olan her eşya doğal değerli maddelerden elde edilmektedir ve şekil bozukluğu kolay kolay meydana gelebilen durumlardan değildir. Bu nedenle dikkat etmelisiniz. Diğer yandan mücevherlerinizi muhafaza ettiğiniz alan da oldukça önemlidir. Bu konuda en önemli nokta mücevherlerinizin hepsini karışık bir arada tutmamaktır. Böyle bir durumda birbirlerine zarar verebilirler ve çizilebilirler. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

Bazı hassas mücevherler kapalı alanlarda uzun süre kaldıklarında ve ten ile uzun süre temas etmediklerinde matlaşabilme özelliğine sahiptirler. Bu nedenle özel mücevherlerinize dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde matlaşabilirler.

Yazımızda bahsettiğimiz üzere, mücevherlerin bakımı etkilerini ve zarafetlerini kaybetmemeleri açısından oldukça önem verilmesi gereken hususlardan bir tanesidir. Bu nedenle eğer mücevherlerinize bakım yapma yolları öğrenmek istiyor ve arıyorsanız yazımızda bahsettiğimiz yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Böylelikle mücevherleriniz her zaman istediğiniz dinamiklik ve parlaktıkta kalabilirler.

 

Tektaş nasıl üretilir?

Tektaş pırlanta, çoğu kadını cezbeden ve sevginin taçlandırılması olarak kabul edilen bir aksesuardır. Günümüzde tek taş, özellikle evlenme tekliflerinin ana kahramanı olarak kabul edilir. Bir çok model arasından en zarifini, en iyisini bulmak dışında dikkat edilmesi gereken en önemli husus kalitedir.

Bu yazımızda tektaş nasıl üretilir sorusunun ve diğer hususların cevapları hakkında konuçacağız.

Kaliteli bir tektaş nasıl üretilir?

Bazı tektaş pırlantalar kalitesiz üretimleri ile zaman içerisinde bazı özelliklerini kaybetmeye oldukça yatkındırlar. Maddi değerin yanı sıra manevi değeri yüksek olan bazı pırlantalarda yaşanan bu durum oldukça kötü bir durumdur. Peki kaliteli bir tek taş pırlanta bulmak için ne gibi yolların izlenmesi ve nelere dikkat edilmesi gerekir? Yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. Öncelikle tektaş pırlanta konusunda yanlış bilinen ilk husus fiyat hususudur. Genel olarak fiyatı yüksek olan tektaş pırlantalar kaliteli olarak bilinmektedir. Fakat bu yanlıştır. Fiyatı yüksek olan bir tektaş pırlanta her zaman en iyisi olmak zorunda değildir.

Öncelikle tektaş üretimi ve yapımı oldukça ince ve zahmetli bir işlemdir. Özellikle evlilik tekliflerinin vazgeçilmez unsuru ve aşkın simgesi olan tektaşların üretimi konusunda ülkemizde oldukça fazla fabrika ve firma mevcuttur. Markaların içerisinde bulunduğu rekabet ise oldukça büyüktür. Bu nedenle markaların amacı en iyi, kaliteli ve gösterişli tektaşı üretmek ve sahiplerine ulaştırmaktır. Bu nedenle oldukça marka ve modelin arasında kalabileceğiniz hususunu unutmamanızda fayda vardır.

Tektaş üretimi fiili olarak öncelikle parmağa girecek kısmının yeteri kadar altını bin derece üzerindeki ateşte eritilmesi ile başlar. Daha sonrasında eritilen altın kalıba sokularak soğutulmaya başlanır. Altın soğuduktan sonra tamamen bu iş için hazırlanan özel bir asitin içerisinde belirli bir süre bekletiliyor. Bu işlemin süreci tamamen yüzüğün modeline göre değişkenlik göstermektedir.  Özel asitte bir süre bekletilen altın belirli bir süre daha bekletildikten sonra tekrardan ateşte yumuşatılmaktadr. Yumuşatma işlemi özenle sona erdikten sonra bu iş için gereken pense yardımı ile kıvrılarak altın yüzük haline getirilmektedir. Pense ile yuvarlanan altın yüzük uçlarından kaynak yapılarak tamamen bir yüzük haline getirilmektedir.

Hazırlanan parça soğuduktan sonra tektaş kısmına gelinmektedir. Bu, işin en ince yapılması gereken kısımlarından bir tanesidir. Yine aynı işlemler uygulanır fakat tek farkı şekillendirmenin ve işçiliğin daha ince bir biçimde yapılıyor olmasıdır. Bu iş için özel bir profesyonellik gerekmektedir. Tektaş kısmı da hazırlandıktan sonra tekrar soğumaya bırakılan yüzüğün diğer tüm gereklilikleri tamamlandıktan sonra tektaş pırlanta hazır hale gelir. Bu gereklilikler arasında oldukça fazla adım bulunmaktadır. Özel malzemeler ile üzerindeki tüm pürüzler giderilir ve benzeri tüm işlemler gerçekleştirilir. Tüm bu işlemlerden sonra tektaş yüzük parçalar gerekli yerlere ulaştırılmaktadır.

Tektaş seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Evlilik teklifi, doğum günü hediyesi, yıldönümü hediyesi ve benzeri durumlar için tektaş yüzük arayışında iseniz sizlerin de dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalardan bir tanesi tektaş yüzüğün parmak ölçülerine uygun olup olmamasıdır. Parmağınızı sıkan veya oldukça geniş olan bir yüzük kaybolma veya düşme ve benzeri hususlar açısından olumsuzdur. Daha sonrasında ise modeller arasında seçim yapmak konusunda zorlanabilirsiniz. Genel olarak önünüzde iki seçenek bulunmaktadır. Ya gösteriş, ya da sadelik. Genellikle sade modellerde tektaş kısmı küçük modeller tercih edilmektedir. Fakat daha gösterişli bir model istiyorsanız daha ince işlenmiş ve tektaş kısmı oldukça büyük modeller de piyasada mevcut durumdadır. Bu nedenle oldukça model arasından seçim yapmak tamamen sizin veya hediye vereceğiniz kişinin zevkine bağlı olan bir durumdur.

Tektaş yüzük fiyatları

Tektaş yüzük fiyatları genel olarak modellere bağlı olarak değişen bir durumdur. Genel olarak daha gösterişli modellerin fiyat olarak da yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra model üretilirken ne kadar altın, ne kadar pırlanta kullanıldığı da fiyat konusunda belirleyici unsurlardan en başta gelenlerdendir. Bu nedenle öncelikle isteklerinizi belirlemeli daha sonrasında bir arayışa geçmelisiniz. Profesyonel olarak üretilen her tektaş piyasada oldukça ilgi görmektedir. Özellikle büyük firmaların oldukça fazla satış gerçekleştirdiği modeller arasında da seçim yapabilirsiniz.